שאלות ותשובות

שאלות ותשובות משכנתא הפוכה

הנושא של המשכנתא ההפוכה הוא קצת יותר מורכב ולכן, ריכזתי את כל השאלות שיכולות לעלות על מנת להקל על התהליך במידת האפשר:

משכנתא הפוכה היא הלוואה הניתנת לבני הגיל השלישי. במשכנתא זו בניגוד למשכנתא רגילה אין החזר חודשי והתשלום מתבצע בבת אחת. יש שתי אפשרויות לקבל את הכספים של ההלוואה: בפעימה אחת או כקצבה חודשית. ההלוואה מוחזרת עד שנה לאחר מותו של אחרון הלווים. הנכס משמש כביטחון להלוואה.

כל אדם מעל גיל 60 שיש ברשותו נכס נקי משעבודים ועיקולים, יכול לקחת משכנתא הפוכה. יש מקרים בהם שווי הנכס חייב להגיע לסכום מסוים. בכל מצב, הלווה חייב להיות בריא בנפשו וכשיר לחתום בעצמו על המסמכים – כדי למנוע מצב של ניצול קשישים על ידי בני משפחתם.

הגופים שמתעסקים במשכנתא הפוכה כיום הם" כלל חברה לביטוח, בנק מזרחי טפחות (משכנתא פנסיונית) וחברת טריה.

מגישים בקשה לגוף המלווה בליווי כל המסמכים הנדרשים. אחרי שהבקשה מאושרת, תוכלו לקבל את הכסף בשתי צורות: או בסכום גדול חד פעמי, או כקצבה חודשית. אין החזר חודשי והנכס כאמור משועבד לגוף המלווה. לאחר פטירת הלווים, היורשים יצטרכו להחזיר את החוב תוך שנה, ע"י סילוק המשכנתא או ע"י מכירת הנכס ותשלום החוב.

זה מתאים לאנשים בגיל השלישי, שהם גם הזכאים למשכנתא מסוג זה. מתאים לאנשים שלא מצליחים לממן את הצריכה השוטפת שלהם ויש ברשותם נכס. 

אם מכירת הנכס מכסה את החוב ונשאר עודף, הוא עובר ליורשים של הלווים.

T

ניתן לבצע פירעון מוקדם חלקי/מלא למשכנתא הפוכה ללא עמלת פירעון מוקדם בתנאי שהסכום המינימלי לפירעון עומד על 50,000 ₪. במידה ואתם פורעים חלק מהמשכנתא ולא את כולה שימו לב שאתם משלמים את הקרן ולא את הריביות – ע"י תשלום הקרן תחסכו לעצמכם ריביות נוספות.

ab Item Content

הגורם המלווה לא נרשם כבעל הנכס והנכס נשאר בבעלותכם. הנכס רק משועבד לטובת הגורם המלווה.

כדי לקחת משכנתא הפוכה לא נדרש ביטוח חיים. מה שכן נדרש זה ביטוח מבנה עם סעיף רעידות אדמה והפוליסה צריכה להיות משועבדת לגורם המלווה. כך, הוא יוכל לשקם את הבית במידה ויגרם לו נזק.

הכסף שמקבלים ממשכנתא הפוכה לא מוגבל לשימוש מסוים ותוכלו להשתמש בו לכל מה שתרצו (כן, גם לטיול לארצות הברית שאתם מתכננים כבר שנים).

לא.

משכנתא הפוכה לא מוגבלת בזמן. אבל, ככל שהיא נמשכת יותר זמן העלות שלה תהיה גבוהה יותר. במידה והלווים עוברים לדיור מוגן, הם יצטרכו לחבל את ההלוואה תוך חמש שנים. במקרה של פטירת אחרון הלווים, השארים יצטרכו לסגור את החוב תוך שנה.

במקרה כזה, הדירה כמובן נמכרת והיורשים לא נדרשים לשלם את הפער. משכנתא הפוכה היא הלוואה מסוג נון- ריקורס (ללא זכות חזרה) זאת אומרת, שהגורם המלווה לא יכול לדרוש מהיורשים לשלם את הפער בין מחיר הדירה לגובה החוב.

ככל שערך הדירה והגיל שלכם עולים, תוכלו לקבל יותר אחוזי מימון. תמיד אפשר להגיש בקשה לגורם המלווה והם ישקלו את האפשרות להגדיל את המימון.

יש כמה אפשרויות לפירעון:

 • פירעון מוקדם חלקי/מלא
 • שנה לאחר מות אחרון הלווים, היורשים מוכרים את הדירה ומכסים את החוב
 • הלווים עוברים לדיור מוגן – ההלוואה חייבת להיפרע תוך חמש שנים
 • לאחת מות הלווים, היורשים לוקחים משכנתא לכל מטרה, מכסים את החוב ומשכירים את הדירה. כך, השכירות שהם מקבלים עבור הדירה מכסה את המשכנתא ולהם נשאר נכס.
 • אין החזרים חודשיים.
 • ניתן לדחות את כל התשלומים למועד הפירעון (למרות שזה לא מומלץ).
 • הלוואה לא מוגבלת בזמן 
 • ניתנת לפירעון ללא עמלת פירעון מוקדם.
 • אין הגבלה לשימוש מסוים
 • הלוואה יקרה מאוד
 • בסוף ההלוואה, לא בטוח שיישאר לכם נכס

איך מתכננים את העתיד הכלכלי?

לייעוץ חינם התקשרו: 08-99999999
או השאירו פרטים ונחזור אלכם

חדשות משכנתא הפוכה

לשיחה עם מומחה  צרו קשר או השאירו פרטים

אצלינו תמיד תקבלו את ההצעה הכי משתלמת לכם!

יצירת קשר מהירה

פניה מהירה: